POZVÁNKA – Medvešský fotomaratón – pozvánka

(r) 2. októbra 2014AktualityFotografické súťažeTypy

11.-12. októbra 2014 – pozývame Vás na podujatie

Medvešský fotomaratón je 48 hodinové fotografické podujatie, na ktorom sú vítaní všetci, ktorí majú radi krásnu krajinu, a radi objavujú a fotografujú nové miesta. Účastníkom zabezpečíme pestrý program a fotografom pomôžeme zachytiť tie najkrajšie zábery. Počas podujatia Vám ukážeme tie najkrajšie časti krajiny, zorganizujeme špeciálne aktivity.

Medveš je menej známa oblasť strednej Európy, ktorá je ale bohatá na geologické, historické, krajinárske, či priemyselno – technické hodnoty. Tvorí ústrednú časť Novohrad – Nógrád geoparku – prvého cezhraničného geoparku na svete.

Oblasť Medveša je mimoriadne rozmanitou krajinou, kde sa dajú vyhotoviť prekrásne fotografie prírody a krajiny. Vzhľadom na malú rozlohu a rozmanitosť je mimoriadne vhodná na outdoorové fotografovanie. Prekrásne východy a západy slnka, stredoveké hrady, pestrofarebné listnaté a husté ihličnaté lesy, potoky, hríby, vtáci, bralá a kaňony … to všetko vás u nás čaká.
Vítame Vás na našom podujatí!

Veríme, že Vám poskytneme užitočnú pomoc, aby ste vedeli vyhotoviť dobré zábery o tejto, pre nás tak milej krajine

Podmienkou účasti na túrach, na prednáškach o ochrane prírody, na odborných programoch, využití našich a partnerských zliav je nosenie identifikačnej pásky, ktorú dostanete počas registrácie.

Naši spolupracovníci a dobrovoľníci Vám budú k dispozícií v centrách Novohrad-Nógrád geoparku v Salgóbánya – Eresztvény a v Novohradskom turisticko-informačnom centre vo Fiľakove.

Fiľakovo:

Telefon: +421 (0)917 646551

Adresa: Podhradská 14, 98601 Fiľakovo

Koordináty GPS: 48° 16′ 16.0140317″ N
19° 49′ 25.850687″ E

Geopark Oktató, Kutató és Irányító Központ

Salgótarján-Eresztvény

Telefon: +36 20 423 303

GPS koordináta/Koordináty GPS: 48° 9’22.73″N 19°51’9.50″E

Programy

Z pestrej ponuky programov vyberajte podľa Vašej chuti. V prípade, že potrebujete pomoc, radu, obráťte sa na našich dobrovoľníkov!

Denné programy

V prípade neočakávaných externých udalostí alebo trvalo nepriaznivého počasia si vyhradzujeme právo zmeny programu.

Túra A

Miesto stretnutia: Jazero Középbánya-tó (HU) – Hrad Šomoška – Mačkaluk (SK)

Miesto stretnutia: Centrum Novohrad-Nógrád Geopark, Eresztvény (HU)

Odchod: medzi 7:00 – 8:30, priebežne, podľa záujmu (max. v 15 členných skupinách)

Dĺžka trasy je cca. 10 km s minimálnym výškovým rozdielom. Jazero Középbánya-tó sa nachádzajúca na okraji Medvešskej planiny a zaslúži si jednu odbočku, ale hlavnou atrakciou túry je Hrad Šomoška a európska rarita bazaltový vodopád, potom baňa Mačkaluk, odkiaľ si môžete nafotiť jedinečný krajinný zber, na jednej fotke môžete zvečniť dva stredoveké hrady.

Túra B

Miesto stretnutia: Hajnáčka

Miesto stretnutia: Hajnáčka, Hlavné námestie

Odchod: medzi 8:00 – 9:00, priebežne, podľa záujmu (max. v 15-20 členných skupinách). Hlavnou témou je hradný vrch a fotografovanie krajiny. Túra je vlastne prechádzka okolo obce, aby ste vrch mohli nafotiť z najlepších miest. Samozrejme navštívite aj samotný vrch, odkiaľ môžete vyhotoviť krásne krajinné zábery.

Pred alebo po túre, v suteréne Rímsko-katolíckeho kostola v Hajnáčke bude možné navštíviť fotografickú výstavu z fotografií Medvešského fotomaratónu 2013 a výstavu zbierky minerálov (Otvorenie výstavy: 10. októbra 2014, 17.00 hod.)

Pre účastníkov s vlastným motorovým vozidlom odporú

ame aj fotografovanie v Šuriciach (Soví hrad)

Túra C

Hlboká jama Mély-Gödör – Medvešská planina – Salgóbánya (HU)

Zraz: o 8:00 a 9:00 hod. Zagyvaróna (HU), koniec ulice Sallai út

Od 7:30 a od 8:30 hod. zo Salgóbánya (HU) odchádza osobitná autobusová doprava (osobitná doprava „A”)

Prístup miesta je možný aj vlastnou dopravou, ale v tomto prípade nebudete môcť absolvovať celú trasu, musíte sa vrátiť k Vašim dopravným prostriedkom zaparkovaných v údolí na ulici Sallai.

Hlboká jama (Mély-gödör) pieskovcová priepasť na okraji Medvešskej planiny, je stredne náročná trasa. Pri zvládnutí jednotlivých úsekov Vám pomôže lanová technika vybudovaná horolezcami, ktoré sa dajú ale zdolať aj s priemernými turistickými znalosťami. Nad priepasťou ponúka fototému výbežok ryolitovej tufy. Na východiskový bod sa dostanete späť popri Medvešskej planiny a Šalgóbánya.

Program D

Miesto: Fiľakovo a Fiľakovský hrad – najviac zachovaný stredoveký hrad regiónu (SK)

Termín: medzi 10:00 a 18:00 hod. priebežne:

Fotografovanie ochrancov stredovekých tradícií v historickom prostredí. Fotografujte ochrancov v dobovom oblečení, portréty drsných vojakov.

  • Výstava z histórie fotografovania z príležitosti Medvešského fotomaratónu, v rámci ktorej si môžete pozrieť výber dobových záberov z fotografií Karola Vayszadu (Fiľakovo Lučenec) a ich dnešnú podobu. Súčasť výstavy tvorí aj prehliadka dobovej fotografickej techniky zo zbierky Slovenského technického múzea (Košice). Táto výstava bola vytvorená pre účastníkov maratónu. V múzeu bude aj výstava cínových vojačikov.
  • Praktické ukážky tradičných fotografických metód, denne dvakrát z tajov sklenenej techniky.

Vstup do hradného areálu a na výstavy múzea je pre registrovaných účastníkov zadarmo.

  • 11. októbra (sobota) ukážka exkluzívnych fotografických kníh vo fotoateliéry Foto Antal. Adresa: Foto Antal s.r.o, Šavoľská cesta 323/1 986 01 Fiľakovo, ďalšie informácie: http://antalphotobooks.com/

Program E

Štipka stredovekej nálady na hrade Šalgó, fotografovanie ťažkej pechoty Börzsönyi Nehézgyalogság na hrade Šalgó (HU)

Miesto: Hrad Šalgó (HU)

Termín: 10:00 – 18:00 hod.

Na hrade Šalgó čakajú fotografov rytieri v ligotavých pancieroch. Je to jeden z bodov, odkiaľ môžete vyhotoviť najkrajšie krajinné zábery, dúfame, že sa nám tu vyčariť aj troška stredovekej atmosféry.

Programy na Šomoške (SK, HU)

Miesto: Hrad Šomoška, park s  voľne pohybujúcou sa zverou (pre registrovaných účastníkov vstup zdarma)

Hrad bude sprístupný celý deň

13:00 – 18:00 hod. na parkovisku hradu bude k dispozícií 30 metrový žeriav s košíkom.

9:00 – 18:00 hod. možno voľne navštevovať park s  voľne pohybujúcou sa zverou. Kŕmenie zveri: od 16:00 hod.

Banícke múzeum, Salgótarján (HU)

Individuálny prístup, s identifikačnou páskou vstup zdarma, platíte len za sprievod v múzeu.

Otváracie hodiny: 9:00 – 16:00 hod.

06:00 – 9:00 hod. východ slnka pri brale Szilváskő (HU), fotografovanie skalných brál Szilváskő, Kis-Szilváskő. Individuálny prístup lokalít. V prípade väčšieho záujmu zabezpečíme sprievodcu. Program odchádza z Centrálnej budovy geoparku v Eresztvény (HU).

 

Večerné, nočné programy:

Miesto S1

Fotografovanie východu slnka z hradu Šalgó, nočné osvetlenie hradu (HU)

Miesto: Hrad Šalgó (HU)

Termín: 18:00 – 24:00 hod.

Miesto S2

Nočné osvetlenie Fiľakovského hradu

Miesto: Fiľakovský hrad (SK)

Termín: 18:00 – 22:00 hod.

Miesto S3

Nočné osvetlenie hradu Šomoška

Miesto: Hrad Šomoška (HU)

Termín: 18:00 – 24:00 hod.

Miesto S4

Úvod do nočného fotografovania

Výmena skúseností, burza nápadov, medvešská túra, sem-tam niečo osvetlíme a odfotografujeme.

Miesto stretnutia: Zverejníme v programovom bulletine na mieste

Termín: skupiny odchádzajú medzi 18:30 a 19:00 hod.

Návrat do hradu Šalgó cca. o 23:00 hod., kde môžete fotografovať aj osvetlený hrad

Účasť na programoch je na vlastnú zodpovednosť!

Žiadame Vás, aby ste dávali pozor na prírodu, nerozhadzujte smeti, nekričte, netrhajte kvety, nezameňte nenávratne okolie fotografických tém. Túry resp. terén je stredne náročný. V kaňonoch, na bralách odporúčame zvýšenú opatrnosť! Počas nočného fotografovanie nezabezpečujeme osvetlenie fotografických bodov, preto na niektorých miestach (Boszorkány-kő, vyhliadka) požadujeme veľkú opatrnosť.

K niektorým programom zabezpečujeme aj autobus. Berte na vedomie, že máme možnosť len na prenajímanie jedného autobusu. Cestovný poriadok bude vyvesený na informačných bodoch a dostanete ho aj ako prílohu informačného bulletinu.

Fotosúťaž

Ako súčasť podujatia vyhlasujeme fotosúťaž. Termín prijatia súťažných prá: 15. november 2014. Do súťaže sa môžu prihlásiť len fotografie vyhotovené počas podujatia. Ďalšie informácie sú uvedené na našej WEB stránke: www.fotomaraton.sk

Webstránka podujatia s informáciami: p>

E-mail:

info@fotosmaraton.hu

info@fotomaraton.sk

Pripojte sa k našej facebookovskej stránke a sledujte aktuálne informácie a fotografie

Facebook: https://www.facebook.com/medvessky.maraton?ref=bookmarks

Vzhľadom na vysoký záujem sme schopní prijať len obmedzený počet záujemcov, preto odporúčame, aby ste sa bezpodmienečne zaregistrovali na tejto webovej stránke! Je to pre nás dôležitá informácia, pretože podľa toho vidíme váš záujem a zároveň je užitočná aj pre Vás, lebo cez vami uvedený e-mail Vám vieme posielať informácie o prípadných zmenách programu. Ak sa chcete zaregistrovať po uzavretí registrácie, nezúfajte. Napíšte nám e-mail, a pokúsime sa nájsť také riešenie, aby ste sa podujatia vedeli zúčastniť.

Registrácia na internete nenahradzuje registráciu a uhradenie registračného poplatku na mieste, ktoré Vám umožnia zúčastniť sa podujatia a využívať miestne zľavy. Medvešský fotomaratón je občianskou iniciatívou a neziskovým podujatím, ktoré vyžaduje nemalé financie. Registračný poplatok použijeme na zabezpečenie vstupeniek, na realizáciu programov a organizačné náklady, okrem toho pre účastníkov popri bohatom programe zabezpečíme z toho aj iné služby a zľavy.

Registračný poplatok sa platí na mieste, pri príchode.

Registračný poplatok:

Pre jednotlivcov: 10 EUR
Páry: 15 EUR
Rodiny: 1člen rodiny 10 EUR, ostatní členovia 5 EUR/osoba

Registrácia na mieste: 10. októbra 2014 od 12.00 hod. v centrálnej budove Novohrad-Nógrád Geoparku v obci Eresztvény, ako aj v Novohradskom turistickom informačnom centre, Fiľakovo, Podhradská 14.

Vo výnimočných prípadoch, mimo otváracích hodín registračný poplatok môžete uhradiť aj u sprievodcov túr.

Presné otváracie doby:

Eresztvény (Maďarsko):

10-12. októbra v čase od 9:00 do 18:00 hod.

Fiľakovo:

Novohradské Turistické Informačné Centrum, Podhradská 14., Fiľakovo

Pondelok – piatok: 8.00 – 16.00 hod.

Počas podujatia: 8.00 – 18.00 hod.

Po zaplatení registračného poplatku dostanú účastníci fotomaratónu identifikačnú pásku, ktorá im umožní zúčastniť sa túr, predstavení ochrany prírody a odborných podujatí, ako aj využívať zľavy poskytnuté pre túto príležitosť našimi partnermi.

Využite túto možnosť, oplatí sa!

 

© 2014 - blogforum.photopress. All Rights Reserved. Powered by Wordpress and Design by We Create Web Designs